Vår kårvår, 6 juni kl. 10:00 i Dragontorpet

Alla scouter, föräldrar, syskon och funktionärer hälsas välkomna till Karlsro scoutkårs sommaravslutning Vår kårvår.

Tid: Söndag 6 juni med start kl. 10:00 till ca 14:00, senast. Ta med egen lunch eller fika. Om vädret tillåter en brasa kommer en sådan att tändas, och då går det fint att grilla korv. 

Plats: Dragontorpet (cykla gärna, om du kommer med bil parkera nära varandra på parkeringsplatsen och så att ni inte blockerar trafiken. Kör inte ner sista biten till torpet med bil).

Program: Vi samlas runt flaggstången och inleder med att hissa flagan och uppmärksamma Sveriges nationaldag. De scouter som sålt mest majblommor kommer att få pris för sin insats. Därefter hjälps vi åt med praktiska uppgifter för att göra fint. Vi storstädar torpet invändigt och fixar kanske litet runt torpet. Alla som vill hjälper till! Vi kommer att anpassa städningen för att kunna hålla avstånd inomhus. Utomhus tänker alla själva på avståndet. Det är stora ytor, så det finns plats!

Ta på dig oömma kläder, ta med matsäck och kom på en trevlig dag som vi skapar tillsammans.

Varmt, varmt välkomna!
Karlsros styrelse