KalendariumFunktionärer sökesKarlsros stödfondBLI SCOUT

Karlsro scoutkårs kalendarium

Datum Tid Aktivitet Plats Ansvarig
to-sö 14-17 junMiniScoutVässaröMats "Fille" Elmeskog
lö-lö 4-11 augFjällägerMittåkläppenJan Henriksson
lö 24 novStädning SkogsvandrarföräldrarScoutgårdenÅke Wall
må 26 novDistriktsrådDistriktslokalenUpplandsslättens scoutdistrikt
sö 9 dec16-20JulavslutningJenny Zetterqvist
to 17 janStyrelsemöteScoutgårdenÖrjan Vallin
sö 20 janVårupptaktScoutgårdenÖrjan Vallin
to 28 febStyrelsemöteScoutgårdenÖrjan Vallin
to 21 marStyrelsemöteScoutgårdenÖrjan Vallin
to 21 marStyrelsemöteScoutgårdenÖrjan Vallin
to 25 aprStyrelsemöteScoutgårdenÖrjan Vallin
to 30 majStyrelsemöteScoutgårdenÖrjan Vallin
lö 1 jun16:30SommaravslutningDragontorpetJohan Henriksson
to-sö 13-16 junLäger MiniscoutVässarö
lö-lö 27-3 jul-augLäger OlympusOraUpplandsslättens Scoutdistrikt
sö 25 aug11-13Stadsskogens dagStadsskogenÖrjan Vallin
sö 25 aug14-17Höstupptakt ledareEkolnsnäsÖrjan Vallin
lö-må 21-23 sepScoutforumThorsplan vid slottetScouterna
to 26 sep19-21StyrelsemöteScoutgårdenÖrjan Vallin
lö-sö 28-29 sepLuffarhajkenKnivstatrakten?Knivsta scoutkår
lö 5 okt14-17KårstämmaScoutgårdenÖrjan Vallin
sö 6 oktDistriktsstämmaBålstaHåbo scoutkår
sö 13 oktHösthornetSunnerstagropenWasa scoutkår
to 24 okt19-21StyrelsemöteScoutgårdenÖrjan Vallin
to 28 nov19-21StyrelsemöteScoutgårdenÖrjan Vallin
sö 8 dec15-20JulavslutningHågadalsskolan
to 16 jan19-21StyrelsemöteScoutgårdenÖrjan Vallin
sö 19 jan14-17Vårupptakt ledareScoutgårdenÖrjan Vallin
to 6 feb19-21Trygga mötenScoutgårdenNathalie Holländer Sparrenlöv
to 13 feb19-21StyrelsemöteScoutgårdenÖrjan Vallin
lö 22 febThinking day
lö-sö 1-2 marUpplandskursernaWiks slott och folkhögskolaUpplandsslättens Scoutdistrikt, Johan Henriksson
to 13 mar19-21StyrelsemöteScoutgårdenÖrjan Vallin
to 10 apr19-21StyrelsemöteScoutgårdenÖrjan Vallin
ti-to 15-1 apr-majMajblommeförsäljningÖveralltGide Johnsen
on 23 apr18-20S:t GeorgstävlingScoutgårdenKaisa Syrjänen Schaal
lö 26 aprMiniatyret och upptäcksresanEnköping, GröngarnsåsenEnköpings scoutkår
to 8 maj19-21StyrelsemöteScoutgårdenÖrjan Vallin
fr 9 maj18:30Kårgemensam kvällScoutgårdenStyrelsen
fr-sö 16-18 majSmugglarhajkenRauD
fr-sö 23-25 majNornhajkenHedemora scoutkår
to 5 jun19-21StyrelsemöteScoutgårdenÖrjan Vallin
fr-må 13-16 junMiniScoutVässarö
lö-lö 2-9 augScoutlägerMullvalds, Ljugarn, GotlandMadeleine LeGrevès
on 20 aug19-21UpptäckarscoutledarmöteScoutgårdenÖrjan Vallin
to 28 aug19-21StyrelsemöteScoutgårdenÖrjan Vallin
sö 31 aug(10)11-15Stadsskogens dagStadsskogenÖrjan Vallin
sö 31 aug15-18LedarupptaktScoutgårdenÖrjan Vallin
to 25 sep19-21StyrelsemöteScoutgårdenÖrjan Vallin
sö 5 okt9.30-15.30HösthornetStorvretaÄrentuna scoutkår: ordforande@bjorknet.com
lö 11 okt14-18KårstämmaScoutgårdenÖrjan Vallin
sö 12 oktDistriktsstämmaHågadalsskolanMia Köhler
to 23 okt19-21StyrelsemöteScoutgårdenÖrjan Vallin
to 20 nov19-21StyrelsemöteScoutgårdenÖrjan Vallin
to 15 jan19-21StyrelsemöteScoutgårdenÖrjan Vallin
sö 18 janVårupptakt ledareScoutgårdenÖrjan Vallin
lö 31 janTrädkramarföräldrar städarScoutgårdenÅke
lö 31 janSista dag för rapportering av närvaro och patrullårsmöteÖrjan Vallin
lö-sö 28-1 feb-marUpplandskursernaVikDistriktet
lö 7 marSkogsvandrarföräldrar städarScoutgårdenLim
to 26 mar19-21StyrelsemöteScoutgårdenÖrjan Vallin
lö 11 aprSjärnskådaföräldrar städarScoutgårdenCecilia
to 16 apr19-21StyrelsemöteScoutgårdenÖrjan Vallin
lö 18 aprMiniatyret/UpptäcksresanDisagårdenSvartbäcken scoutkår
lö-sö 18-19 aprIdisslarhajkDragonHillevi
to 23 aprS:t Georg
må-sö 4-10 majKarusellveckaRespektive avdelning
lö 9 majEldgnistföräldrar städarScoutgårdenJanne
to 21 maj19-21StyrelsemöteScoutgårdenÖrjan Vallin
fr-lö 22-23 majNornhajkenNornLim
fr-sö 22-24 majÄventyrshajkenDistriktet
fr 29 majKårdagScoutgårdenÖrjan Vallin
må-sö 22-28 junKårlägerVässaröJohanna Hartman
må-to 22-25 junLägertid för Bävrar och SpårareVässaröJohanna Hartman
to 20 aug19-21StyrelsemöteScoutgårdenÖrjan Vallin
sö 23 aug14-17Höstupptakt ledareScoutgårdenÖrjan Vallin
sö 30 aug11-15Stadsskogens dagStadsskogenÖrjan Vallin
to 10 sep kvällHjärt-lung-räddningWasaWasa
fr-sö 11-13 sepRauD tingKarlsro scoutgårdhttp://raud.scout.se/
on 16 sep kvällHur man håller sjukvårdsmöteWasaWasa
fr-sö 18-20 sepScoutforumVärmlandScouterna www.scoutservice.se/paverkascouterna/ scoutforum/
to 24 sep19-21StyrelsemöteScoutgårdenÖrjan Vallin
lö-sö 3-4 oktlö9-sö14LuffarhajkenLunsenFyrisåns sjöscoutkår
lö-sö 3-4 oktDitt personliga ledarskap del 1Wasa, Djupvikenkohler.mia@gmail.com
sö 4 okt14-17KårstämmaScoutgårdenÖrjan Vallin
lö-sö 10-11 oktlö11-sö11HösthornetEkbackenAlmtuna
sö 18 oktDistriktsstämmaTilasalen kommunhusetKnivsta scoutkår
ti 20 oktGrenträffar för alla ledarePå många hållDistriktet
lö-sö 24-25 oktDitt personliga ledarskap del 2Wasa, Djupvikenkohler.mia@gmail.com
to 5 nov19-21StyrelsemöteScoutgårdenÖrjan Vallin
lö 7 novLeda scouting i korthetMagnus Edin
to 26 nov19-21StyrelsemöteScoutgårdenÖrjan Vallin
sö 6 dec15-20JulavslutningHåga byÖrjan Vallin
ti 8 dec19-21StyrelsemöteScoutgårdenÖrjan Vallin
to 14 jan19-21StyrelsemöteCafé LinnéÖrjan Vallin
lö-sö 16-17 janLeda Avdelning del 1RättvikDalarnas scoutdistrikt
sö 17 jan14-17Vårupptakt ledareHågadalsskolans matsalÖrjan Vallin
to 11 feb19-21StyrelsemöteSolhusetÖrjan Vallin
må 22 febThinking dayEverywhere!All scouts
lö-sö 5-6 marUpplandskursernaVikDistriktet
lö-sö 5-6 marLeda Avdelning del 2VikUpplandsslättens scoutdistrikt
ti 8 mar19-21StyrelsemöteSolhusetÖrjan Vallin
sö 20 marGrenträffar för alla ledarePå många hållDistriktet
sö 20 marRöja å fixaEkolnsnäsPetter Björkman
ti 12 apr19-21StyrelsemöteSolhusetÖrjan Vallin
on 13 aprFörminiatyretSolhuset kanske?Erika Keller
lö 16 aprMiniatyret/UpptäcksresanHåboHåbo scoutkår
lö 23 aprS:t Georgs-dagen
må-to 9-12 majKarusellveckaRespektive avdelning
to 12 maj19-21StyrelsemöteSolhusetÖrjan Vallin
fr-sö 20-22 majNornhajkenNorn HedemoraHedemora scoutkår
fr-sö 27-29 majÄventyrshajkenDistriktet
fr 3 jun18:30-21Kårdag - Vår kårvårSolhusetÖrjan Vallin
ti 7 jun19-21StyrelsemöteSolhusetÖrjan Vallin
lö-ti 11-14 junMiniscout - läger för Bävrar och SpårareVässaröÅsa Lindell
lö-lö 30-6 jul-augFiskefeber - läger för Upptäckare, Äventyrare och UtmanareKragenäsCamilla Sundén
lö-fr 30-5 jul-augBoomerang - läger för UtmanareVässarö
to 18 aug19-21StyrelsemöteScoutgårdenÖrjan Vallin
sö 21 aug14-17Höstupptakt ledareSolhusetÖrjan Vallin
to 15 sep19-21StyrelsemöteSolhusetÖrjan Vallin
lö-sö 24-25 sepLuffarhajkenWasakåren anordnar
lö-sö 1-2 oktHösthornetEnköping
sö 2 okt14-17KårstämmaSolhusetÖrjan Vallin
fr-sö 14-16 oktJota/Joti (läs mer på scouterna.se)
sö 16 oktDistriktsstämmaÅngelstaskolans matsal, Årsta
on 19 okt19-21StyrelsemöteSolhusetCamilla Sundén
on 9 nov19-21Styrelsemöte med avdelningsrepresentanterSolhusetCamilla Sundén
fr-sö 18-20 novDemokratijamboreeVästeråsCamilla Sundén
sö 20 nov14-17Planering av Miniatyret och UpptäcktsresanSolhusetErika Keller
sö 4 dec15.30JulavslutningHåga byStyrelsen
to 8 dec19-21Styrelsemöte SolhusetCamilla Sundén
sö 15 jan13-17Vårupptakt ledareSolhusetCamilla Sundén
to 19 jan19-21.30StyrelsemöteSolhusetCamilla Sundén
sö 5 feb16-18Planering inför Miniatyret och UpptäcktsresanSolhusetAnna Tornberg och Erika Keller
on 8 feb19Styrelsemöte med avdelningsrepresentanterSolhusetCamilla Sundén
to 2 mar19-21.30StyrelsemöteSolhusetCamilla Sundén
lö 18 mar13-17Packning av gemensamt materialSolhusetÖrjan Vallin
to 23 mar19-21.30StyrelsemöteSolhusetCamilla Sundén
sö 26 marDistriktsstämmaSvartbäckens scoutkårStyrelsen
lö-sö 1-2 aprUpplandskursernaWiks folkhögskolaUpplandsslättens scoutdistrikt
to 6 aprSäljstart för majblommornaMagnus Danielsson och Ariana Kubart
to 20 apr19-21.30Styrelsemöte med avdelningsrepresentanterScoutlängan, EriksbergCamilla Sundén
sö 23 aprS:t Georg
lö 6 majMiniatyret - tävling för spårareKarlsro scoutkår ansvararStyrelsen
lö 6 majUpptäcktsresan - tävling för upptäckareKarlsro scoutkår ansvararStyrelsen
må-fr 8-12 majKarusellvecka (hälsa på gruppen du vill gå i till hösten)repektive avdelningsmöte alla avdelningar
to 11 maj19-21.30StyrelsemöteScoutlängan, EriksbergCamilla Sundén
fr-sö 19-21 majNornhajken I trakterna av Hedemora
fr-sö 26-28 majSmugglarhajkRAUD
må 5 jun19-21.30Styrelsemöte med avdelningsrepresentanterScoutlängan, EriksbergCamilla Sundén
ti 6 jun10-14Vår kårvår och fixardag för alla i kåren inkl föräldrar och syskonDragontorpetStyrelsen
må-sö 26-2 jun-julKårlägerKopparboStyrelsen
sö 27 augStadsskogens dagStadsskogenÖrjan Vallin
ti 29 aug19-21.30StyrelsemöteScoutgårdenCamilla Sundén
sö 3 sep15-18LedarupptaktScoutgårdenCamilla Sundén
to 21 sep19-21.30StyrelsemöteScoutgårdenCamilla Sundén
lö-sö 23-24 sepLuffarhajken (utmanare)Ärentuna
ti 3 okt19-21.30StyrelsemöteScoutgårdenCamilla Sundén
lö 7 oktHösthornet (äventyrare)UppsalaFyrisåns sjöscoutkår
sö 8 okt13-16Programworkshop för kårens alla ledareScoutgårdenCamilla Sundén
sö 15 okt17-18.30Informationsmöte om WSJ 2019 ScoutgårdenCamilla Sundén
sö 15 okt14-17KårstämmaScoutgårdenCamilla Sundén
to 26 okt19-21.30StyrelsemöteScoutgårdenCamilla Sundén
to 16 nov19-21.30StyrelsemöteScoutgårdenCamilla Sundén
ti 5 dec19-21.30StyrelsemöteScoutgårdenCamilla Sundén
sö 10 dec16.00Julavslutning för hela kårenScoutgården/Eriksbergsskolans matsalCamilla Sundén
må-on 1-31 janStädning TrädkramarnaScoutgårdenTrädkramarna
sö 14 jan14-17Ledarupptakt för alla aktiva ledareScoutgårdenCamilla Sundén
to 18 jan19-21.30StyrelsemöteScoutgårdenCamilla Sundén
lö-sö 20-21 janRättvikskursernaRättvik
to-on 1-28 febStädning SkogsvandrarnaScoutgårdenSkogsvandrarna
to 8 feb19-21.30StyrelsemöteScoutgårdenCamilla Sundén
to-lö 1-31 marStädning EldgnistornaScoutgårdenEldgnistorna
to 8 mar19-21.30StyrelsemöteScoutgårdenCamilla Sundén
sö 25 marDistriktsstämmaWasakåren
ti 27 mar19-21.30StyrelsemöteScoutgårdenCamilla Sundén
sö-må 1-30 aprStädning SmåspanarnaScoutgårdenSmåspanarna
to 19 apr19-21.30StyrelsemöteScoutgårdenCamilla Sundén
lö 21 aprMiniatyret och UpptäcktsresanKnivsta scoutkår
ti-to 1-31 majStädning GröngölingarnaScoutgårdenGröngölingarna
lö-sö 5-6 majÄventyrar- och utmanarhajkDistriktet
to 17 maj19-21.30StyrelsemöteScoutgårdenCamilla Sundén
fr-sö 18-20 majNornhajkenI trakten av Hedemora
on 6 junVår kårvår och fixardag för alla i kåren inkl föräldrar och syskonStyrelsen
to 7 jun19-21.30StyrelsemöteScoutgårdenCamilla Sundén
lö-ti 16-19 junMiniScout läger för bäver och spårareVässaröStyrelsen
lö-lö 28-4 jul-augDUST sommarläger för upptäckare och äldreÖsjönäs, TivedStyrelsen
ti 21 aug19-21.30StyrelsemöteScoutgårdenCamilla Sundén
lö 25 aug14-17Ledarupptakt
sö 26 aug11-1790-årsjubileumEkolnsnäs
sö 26 augStadsskogens dagStadsskogenJamboreegruppen
ti 4 sep19-21.30StyrelsemöteScoutgårdenCamilla Sundén
lö-sö 15-16 sepLuffarhajken Almtuna scoutkår
ti 18 sep19-21.30StyrelsemöteScoutgårdenCamilla Sundén
lö-sö 29-30 sepHösthornet Håbo scoutkår
sö 7 oktKårstämmaScoutgårdenCamilla Sundén
ti 23 okt19-21StyrelsemöteScoutgårdenCamilla Sundén
fr-sö 9-11 novDemokratijamboreeKarlstadStyrelsen / Scouterna
ti 13 nov19-21StyrelsemöteScoutgårdenCamilla Sundén
må 3 dec19-21StyrelsemöteScoutgårdenCamilla Sundén
sö 9 dec16-19JulavslutningScoutgården och Eriksbergsskolans matsalStyrelsen
sö 13 jan14-17LedarupptaktScoutgårdenStyrelsen
Visa endast nya händelser